فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

انواع مقالات

انواع مقالات

انواع مقالات به طور کلی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

۱- مقالات ژورنال

۲- مقالات کنفرانسی

از تفاوت‌های مهم مقالات ژورنال و کنفرانس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • معمولا مقالات ژورنال به علت این که داوری دقیق‌تری  دارند دارای اعتبار و ارزش علمی بالاتری نسبت به مقالات کنفرانسی می باشند. صحت و اعتبار نتایج در مقالات ژورنال بالاتر از مقاله‌های کنفرانسی است. لازم به ذکر است که اعتبار مقالات چاپ شده در کنفرانس‌های بسیار معتبر همچون NIPS (Neural Information Processing System) نیز بسیار بالاست. در کنفرانس NIPS نام نویسندگان در مقاله ذکر نمی‌ گردد و لذا حتی داوران هم نام نویسندگان را نمی‌بینند که اصطلاحا blind review گفته می‌شود.
  • برای ارسال مقاله به مجله محدودیت زمانی وجود ندارد و در هر زمانی می‌توان مقاله را برای مجله ارسال نمود. اما برای ارسال مقاله به کنفرانس، مهلت ارسال وجود دارد و چنانچه مقاله در زمان  مقرر شده ارسال نشود، داوری نشده و پذیرفته نمی شود.
  • نتایج داوری مقاله‌های کنفرانسی در مدت کوتاه‌تری اعلام می‌ گردد. در حالی که در مقاله‌های ژورنال فرایند پذیرش مقاله طولانی‌تر بوده (گاهی اوقات بیش از یکسال) و معمولا مقاله چندین بار مورد اصلاح و تجدیدنظر داوران و نویسندگان قرار می‌گیرد.

۱- مقالات ژورنال

در هر مقاله ژورنال یک یافته جدید علمی به طور کامل و شفاف بررسی می‌ گردد. در این نوع مقالات، مقایسه پژوهش جدید با پژوهش‌های قبلی  انجام می‌گیرد و نتایج به صورت دقیق و مفصل توضیح داده می‌شوند.

انواع مقالات ژورنال

  • مقالات اصلی (Original Paper یا Regular Research)

  • مقالات مروری (Review Paper)

  • مقالات از نوع Letter

  • مقالات Short/ Rapid/ Brief Communication

حال ویژگی‌های هر یک از انواع مقالات به اختصار توضیح داده می‌شود.

۲- مقالات کنفرانسی

در یک کنفرانس، افرادی که در زمینه خاصی به تحقیق و پژوهش مشغول می باشند، به تبادل اطلاعات می‌پردازند. بیشتر اوقات، ایده‌ای که در آغاز به ذهن می‌رسد به صورت یک مقاله کنفرانسی چاپ شده و به جامعه علمی عرضه می‌ گردد. در این مرحله هنوز جزییات، مورد بررسی دقیق قرار نگرفته و مقایسه کافی با دیگر پژوهش‌های مشابه انجام نشده است. مزیت عمده مقالات کنفرانسی این است که مقاله به صورت شفاهی و سخنرانی ارائه شده و به این ترتیب با دیگر صاحب نظران بحث و تبادل نظر می‌شود. یکی دیگر از مزایای ارسال مقاله برای کنفرانس، سرعت پذیرفته شدن و چاپ شدن مقاله است که معمولاً سریع‌تر از مقالات ارسال شده برای مجلات می باشد . مقالات پذیرفته در یک کنفرانس در مجموعه مقالات کنفرانس با نام proceeding چاپ می‌ گردد.

برای کنفرانس‌ها مهلت ارسال مقاله (Deadline) وجود دارد و در صورتی که مقاله بعد  از مهلت تعیین شده برای کنفرانس ارسال شود در نظر گرفته نمی‌شود و داوری نخواهد شد. پس از نوشتن مقاله مطابق با آیین نامه نگارش مقالات مربوط به آن کنفرانس و ارسال به موقع آن (Submit)، فرآیند داوری مقاله آغاز می‌شود که بسته به کنفرانس تقریبا دو ماه طول می‌کشد. معمولاً چند داور که در زمینه مقاله ارسال شده دارای دانش و تجربه مناسبی باشند، آنرا مطالعه می‌ نمایند ، نکات و پرسش‌های خود را به گروه علمی برگزارکننده کنفرانس ارسال می‌نمایند. در نهایت، نتایج داوری به اطلاع نویسندگان مقاله رسانده می‌شود.

انواع مقالات

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.